Zubní implantát, příprava výkonu, operace a pooperační péče


Vážená paní, Vážený pane,

Uvažujete o zavedení zubního implantátu do kosti Vaší horní nebo dolní čelisti?

Jedná se o výkon časově a i finančně náročný a proto bych Vám tímto textem chtěl sdělit co nejvíce potřebných informací. Zubní implantát je titanový nebo zirkoniový kovový šroub, který se zavádí do mimořádně přesně vyvrtaného otvoru ve Vaší čelistní kosti. Kvalita šroubu, přesnost vyvrtání a kvalita Vaší kosti jsou základními předpoklady. Ránu po vytržení zubu je dobré nechat zhojit zhruba 8- 12 týdnů. Později je bývalá kost v okolí již hodně zaoblená a hledání místa pro implantát je často obtížnější. Protože pro možnost umístění budoucího implantátu je způsob vytržení zubu hodně odlišný, mnohem šetrnější, zuby, které již nelze zachovat a na jejichž místě je plánován implantát, raději vyjímáme z čelisti.

Základní časové schéma je:

Obvyklé hojení rány po vytržení zubu před možnou implantací trvá 2-3 měsíce. Po zavedení implantátu je třeba nechat implantát vhojit v nejlepším nekomplikovaném případě 8-14 týdnů. Při horší kvalitě kosti nebo při nutnosti doplnit kost keramickými granuly i déle - 3 až 5 měsíců.Teprve potom lze na implantát našroubovat kovový trn ve tvaru obroušeného zubu, na který se pak zhotovuje korunka.

V naší ordinaci pracujeme s implantáty od švýcarského výrobce firmy Straumann. Je to největší celosvětový výrobce zubních implantátů. Cena jednoho kusu šroubu z výroby se pohybuje s DPH okolo 8-9 tisíc korun. Lze samozřejmě na českém trhu nalézt implantáty, které jsou více či méně zdařilými kopiemi výrobků Straumann, jejichž cena za kus je i kolem 4-6 tisíc korun. Zcela otevřeně je třeba říci, že kvalita firmy Straumann je v tom, že na každou možnost pozice zavedení a typ korunky má tato velká firma v továrně vyrobený díl skládačky, není třeba improvizovat a výsledná práce je mnohem přesnější a tedy i trvanlivější.

Velmi jsem se snažil mezi desítkami nabízených implantačních systémů najít finančně dostupnější variantu, než je systém Straumann. Dle našich současných čtyřletých zkušeností se kvalitativně nejvíce tomuto systému blíží systém Octagon, kde můžeme počítat s finančním výdajem na jeden implantát o cca 3000,- Kč nižším.

Při plánování výkonu je třeba uvážit, kolik se v dané oblasti nabízí kosti a proto je většinou třeba zhotovit rentgenový snímek obou celých čelistí. Před snímkováním prosím sejměte náušnice, řetízky, vyjměte z úst snímatelné zubní náhrady. Ženy by měly zvážit, zda v okamžiku snímkování není možnost, že jsou v tom okamžiku těhotné. V tom případě nelze rtg snímek provést. Jsme specializovanou ordinací pro implantologii a máme vlastní rtg přístroj pro zhotovování velmi složitých rtg snímků celých čelistí i hlavy. Náš přístroj je vyroben finskou firmou Planmeca a dokáže zhotovit všechny typy snímků, které běžně potřebujeme. Výhodou není jen to, že nemusíte na snímek docházet jinam, mnohem zásadnější výhodou je, že Vás snímkuje přímo lékař, který by Vás měl operovat a proto je snímkována jen ta oblast, kterou potřebujeme zobrazit, ta oblast, kde budeme pracovat . Tím dochází ke snížení dávky záření nejméně o třetinu, ale často i více než o polovinu. V extrémně složitých případech je možné a vhodné zhotovit CT snímek čelistí, který pojišťovna nehradí a stojí v současné době cca 1600,-Kč a je možné ho zhotovit v jednom z pražských špičkových implantologických center. S tímto centrem máme dobrou spolupráci a zhotovení CT snímku je otázkou jednoho dne.

Téměř ve všech případech používáme jako krytí operační rány a prevenci komplikací podání penicilinového antibiotika. Vždy zjišťujeme, zda nejste na peniciliny alergičtí. Alergie se projevuje svěděním, červenou svědící vyrážkou, ale i otokem krku a hrudníku a dechovými obtížemi.V tom případě předepíšeme jiný typ antibiotika. Recept na antibiotika je třeba předložit lékárně v den vystavení nebo nejpozději den následující. Později nebude antibiotikum vydáno. Nejčastěji předepisujeme antibiotickou clonu tak, že tři hodiny před započetím výkonu vezmete tři tablety antibiotika najednou a potom pokračujete jednu tabletu každých osm hodin, antibiotika vystačí v balení cca na pět dní. Je potřeba je skutečně dobrat, i když nemáte viditelné a rozpoznatelné obtíže.

Před výkonem nehladověte, naopak se spíše dobře chutně najezte, celé vaše tělo pak operační výkon lépe snáší a rána se lépe hojí. Někteří naši pacienti zkusili před výkonem použít jednu tabletu Ibalginu nebo Brufenu síly 400 nebo 200 mg a chválí si to, že obtíže po operaci nebyly skoro cítit.

Nejčastějším vaším dotazem je, jaké obtíže budete mít při a po operaci. Celá operace trvá od 40 do 70 minut a jedná se vlastně o velmi drobný výkon. Drobný proto, aby vzniklá rána v kosti byla co nejmenší a hojení co nejrychlejší. Nejvíce času zabere hledání místa v kosti, kam implantát zavést, protože realitu stejně žádný rentgen nenahradí. Samotné osazení implantátu je vlastně vyvrtáním extrémně přesného otvoru do kosti, kam se potom zašroubuje implantát. Tento otvor má zhruba 4 mm v průměru a je hluboký od 7 do 14 milimetrů. Obtíže nebývají velké a rozhodně nejsou větší než obtíže po vytržení zubu v daném místě. Obtíže bývají v den operace odpoledne a večer, druhý den je možné a v tomto světě i nutné jít do práce. Hlavní podmínkou úspěšného hojení je zásadní omezení kouření během vhojování implantátu, tělesný klid nejméně tři dny po výkonu- tedy alespoň tři dny nesportovat, neštípat dřevo, neposilovat - rána jinak zbytečně oteče a hojí se déle. Zavedení implantátu provádí tým tří lidí s letitou zkušeností v tomto oboru. Těsně před výkonem si vypláchnete ústa protibakteriální ústní vodou a dostanete odpovídající dávku injekce proti bolesti, takže výkon není bolestivý. Drobná rána po výkonu je zašita vždy několika stehy. Ty je možné vyjmout běžně za týden, ale pokud Vás obtěžují, tak i za 5 dní. Naopak v místech, kde byla doplňována kost, je potřeba stehy ponechat co nejdelší dobu, například i 14 dní. Zásadní při práci v dolní čelisti je nepřiblížit se při výkonu k nervu, který prochází v hloubce kosti dolní čelisti. To je hlavní důvod nutného předběžného rentgenového vyšetření, určitého zvláštního typu injekce, který se v této oblasti používá. Vždy, když pracujeme v dolní čelisti, obdržíte mobilní číslo telefonu lékaře, který Vás operoval s tím, že nutně potřebujeme vědět, zda až pomine účinek znecitlivující injekce, cítíte skutečně všechny oblasti dolní čelisti i kůže obličeje. Proto prosím nezapomeňte tuto zprávu operatérovi napsat ještě týž den.

Zdarma v ordinaci dostanete protibakteriální ústní vodu, kterou si ale až od druhého dne po výkonu vypláchnete ústa po každém i drobném jídle. K vypláchnutí použijete množství ústní vody asi půl až celé čajové lžičky. Zdarma také dostanete velmi měkký zubní kartáček, kterým místo operace můžete asi za tři dny po operaci přímo čistit. Zbytek úst, mimo místo operace, ale prosím čistěte už večer v den operace, jakmile pomine účinek injekce. Po operaci, zhruba za hodinu, můžete začít pít. Měkkou stravu prosím začněte jíst až zcela pomine účinek injekce, dříve rozhodně ne. Jezte takovou stravu a takovým způsobem, aby Vás rána nebolela. Nehladovte, rána se potom špatně hojí. Pokud operační oblast zasahuje v horní čelisti do čelistní dutiny, nesmíte nejméně 14 dní po operaci smrkat. Lze použít jen nosní spray nebo nosní kapky. Nesmíte též kýchat se zavřenými ústy, jen s otevřenými. Na zásah do čelistní dutiny vás vždy lékař zvlášť upozorní.

Vrchol implantátu obvykle ční sliznicí do úst a je zakončen oblou šroubovací čepičkou. Tu se snažte očistit velmi měkkým zubním kartáčkem co nejdříve potom, co ustanou bolesti rány po operaci. Leštěná hlavička implantátu by měla být čistá a lesklá, ne zakalená a potažená povlakem bakterií. Pokud druhý den po operaci přetrvávají bolesti, spojte se s námi telefonem do ordinace. Po odstranění stehů Vám s ohledem na množství kosti kolem implantátu bude spočten termín, kdy bude moci být implantát zatížen a budete na tento termín objednáni k pokračování práce na můstku či korunce.

Použití zubních implantátů už není pokusem, ale začíná být obvyklou součástí řešení ztráty zubů. Přesto chápeme, že to je jak časově, tak finančně náročnější výkon. Nechceme šetřit na materiálu a typu implantátu, to se v budoucnu často vymstí a tedy nevyplatí. Prakticky každý měsíc rozšiřujeme možnosti této léčby o nový typ výkonu či tvar implantátu. Přesto je riziko neúspěchu – nevhojení implantátu u obtížných případů asi osmiprocentní a u běžných případů s dostatkem kosti asi pěti procentní. Denně se snažíme zlepšovat naše postupy, ale tato čísla, kterých dosahujeme, jsou z hlediska dlouhodobého sledování našich prací srovnatelná s ostatními evropskými pracovišti. To, jak bude výkon složitý, můžeme tušit z rentgenových snímků a vyšetření v ústech, ale skutečnou složitost výkonu poznáme až v tom okamžiku, když odklopíme dáseň v místě plánovaného zavedení implantátu.

Měření stability implantátu - ISQ

Rozšíření možností zavedení implantátů i do míst, kde to před několika lety nebylo možné pro nedostatek kosti. Asi desetina pacientů v naší ordinaci je odeslána z jiných zařízení s tím, že před zavedením implantátů nebo během zavádění implantátů je třeba doplnit do daného místa kost. To jsou výkony složité a materiálově náročné. Pro takto náročné výkony potřebujeme mít co nejlepší informace o průběhu vhojování jednotlivých implantátů do kosti. Ve spolupráci se švédskou firmou OSSTELL jsme v naší ordinaci zprovoznili přístroj na měření vrůstání implantátu do kosti. Přístroj OSSTELL měří vrůstání implantátu pomocí magnetofrekvenční analýzy, měří sílu mikrovibrací vhojujícího se implantátu v nově tvořené kosti. Měření nezatěžuje implantát ani pacienta a dává nám jasnou informaci o průběhu hojení a o délce doby, kdy bude třeba implantát nechat vhojit před osazením korunky. Měření probíhá zcela bezbolestně a bezkontaktně s implantátem. Výsledkem je číslo ISQ - přeloženo no češtiny kvocient implantátové stability. Těchto přístrojů je v ČR pouze několik a my ho provozujeme od prosince 2016.

Na obrázcích je stav se dvěma zavedenými implantáty (vlevo) a situace v ústech po nacementování můstku (vpravo). Protetické řešení - můstek - byl zhotoven v naší ordinaci a zubní laboratoři.

Měření stability implantátu v ústech pacienta. Měřící sonda přístroje se vrůstajícího implantátu během měření vůbec nedotkne. Měření probíhá pomocí magnetických vln a měří mikrovibrace implantátu ve vhojující se kosti.

Před každým měřením v ústech pacienta se celé měřící zařízení testuje na zkušebním modelu implantátu. Zkušební model implantátu je dodán výrobcem přístroje a správný výsledek musí být vždy ISQ 56.

Zde má měření stability implantátu hodnotu ISQ 74, což je velmi dobrý výsledek. Implantát lze hned po dokončení měření zatížit korunkou. Implantát se vhojil za 3 měsíce a má dobré předpoklady pro dlouhodobou stabilitu v kosti.

A takto vypadá výsledek na rentgenu.




Vážení pacienti,
Toto jsou základní informace, bez použití obtížných termínů, bez příkras a idealizací. Každý případ implantace je jiný, každá protetická práce na implantát je jiná, každá péče a rozvaha pacienta při používání implantátu je jiná. Například implantáty v dolní čelisti lze do budoucna mnohem spolehlivěji zatížit, než implantáty v čelisti horní. Děláme každý den co nejvíce proto, abychom Vám i při léčbě zubními implantáty co nejvíce pomohli získat znovu kvalitní náhradu za Vaše ztracené zuby.

MUDr. Viktor Zavřel, CSc
Zpracováno ke dni 22.10.2021